Wypadanie włosów

Wypadanie włosów – przyczyny i sposoby leczenia

Wypadanie włosów u kobiet po ciąży

Wypadanie włosów u kobiet po ciąży. Dlaczego włosy po ciąży wypadają?

Jeśli należysz do tej grupy kobiet, u których widocznie zauważalna jest zwiększona utrata włosów po porodzie to nie masz się, czym za bardzo przejmować jest to naturalne zjawisko i spotyka średnio połowę kobiet po porodzie. Dlaczego tak się dzieje? Za wszystko odpowiedzialne są hormony. Włosy podczas swojego naturalnego cyklu mogą w danej chwili być w jednej z trzech faz, w fazie wzrostu (anagenu), w fazie przejściowej (katagenu) oraz w fazie spoczynku, czy też uśpienia (telogenu). W momencie, gdy kończy się ostatnia faza rozwoju włosa, faza uśpienia włos po jej zakończeniu wypada, a w jego miejsce wyrasta nowy.

W związku z cyklicznymi fazami rozwoju włosa dziennie tracimy ich ok. 150 i jest to zjawisko naturalne i wręcz prawie nie zauważalne. Żeński hormon estrogen działa na włosy pobudzająco i zarazem chroni je przed negatywnym działaniem testosteronu. W przypadku gdyby gospodarka hormonalna zostanie zachwiana i górę nad estrogenami weźmie testosteron wówczas mamy do czynienia z łysieniem typu męskiego.

Podczas ciąży w organizmie kobiety następują kolosalne zmiany hormonalne, w wyniku, czego poziom estrogenu jest bardzo wysoki, co wpływa pozytywnie na strukturę włosów głowy nawet włosy, które normalnie powinny wypaść nadal pozostają na swoim miejscu. Jednak zaraz po porodzie burza hormonów spowodowana ciążą wraca do swojego normalnego poziomu. Wtenczas normuje się poziom estrogenu, który powstrzymywał włosy przed wypadaniem. Po średnio trzech miesiącach od porodu zauważamy zwiększone wypadanie włosów. Włosy wypadają naturalnie tak jak to się dzieje każdego dnia, jednak spadek estrogenu w organizmie kobiety powoduje, iż wydają zarówno włosy, na które przyszedł czas oraz włosy, których czas na wypadnięcie przypadł na okres ciąży a zwiększony poziom estrogenu uniemożliwiał im wypadnięcie. Wiec nie ma nic dziwnego, że przez pewien okres może wypadać ich więcej. I nie ma powodów do obaw, bo spośród 150 tys. włosów na naszej głowie, maksymalnie wypada nam ok. 30 tys. co nie powinno prowadzić do szkody w wyglądzie kobiety.

To że proces wypadania włosów jest naturalny nie oznacza, że przy odpowiedniej ich pielęgnacji nie możemy zadbać o ich lepszy wygląd oraz dobrą kondycję. Sposób w jaki będziemy sprawiać aby włosy były zdrowsze i silniejsze uzależniony jest od tego czy karmimy piersią czy też nie. Ktoś by mógł zapytać jakie ma to znaczenie, a owszem ma. Podczas karmienia piersią zwiększona jest ilość prolaktyny, która w nadmiarze może prowadzić do wypadania włosów. Ponad to kobiety karmiące piersią nie mogą korzystać ze wszystkich dostępnych metod chociażby mezoterapii.
Nie tylko kobiety karmiące piersią narażone są na wydłużony okres wypadania włosów, spowodowany prolaktyną, kobiety karmiące butelką również mogą mieć dłuższy okres wypadania włosów a spowodowane to może być depresją poporodową. Kobiety często po porodzie są tak zaabsorbowane swoim potomstwem, że często zapominają o sobie, co może prowadzić do anemii. Aby skutecznie walczyć z anemią konieczna może okazać się dodatkowa suplementacja. Należy jednak pamiętać że to lekarz powinien zadecydować o konieczności przypisania dodatkowych suplementów diety.

Jak więc dbać o włosy po porodzie?

Przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę, która pomoże nam zadbać o prawidłowe odżywienie skóry głowy. Dieta młodej mamy powinna być bogata w miedź, cynk, żelazo, a także w witaminy z grupy B, w szczególności B1. Należy zrezygnować ze zwykłych szamponów na rzecz szamponów z substancjami odżywczymi mającymi na celu wzmocnić włosy. Po umyciu należy stosować odżywkę, zamiast szczotki lepiej jest używać grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Po prostu nasze włosy po porodzie wymagają szczególnej pielęgnacji. Dlatego powinno poświęcić trochę więcej uwagi ich pielęgnacji. Na pewno niewskazane jest farbowanie włosów, zimą pamiętajmy o czapce, unikajmy warkoczy i innych fryzur mogących wywołać napięcie włosów i skóry głowy. Kobiety które nie karmią piersią mogą również skorzystać z zabiegu mezoterapii. Polega ona na wstrzykiwaniu w skórę głowy koktajli odżywczych, mających za zadanie prawidłowo odżywić skórę głowy, zabieg taki wykonuje dermatolog, przy użyciu specjalnego pistoletu z cieniutką igłą.