Wypadanie włosów

Wypadanie włosów – przyczyny i sposoby leczenia

Łysienie typu męskiego – androgenowe.

Przyczyn wypadania włosów jest naprawdę wiele i spowodowane są licznymi uwarunkowaniami. Jeśli chodzi o przypadłość wypadania włosów u mężczyzn to aż w przybliżeniu w 87% przypadkach mamy do czynienia z łysieniem androgenowym. Łysienie androgenowe zwane również łysieniem typu męskiego ze względu na bardzo duży odsetek mężczyzn cierpiących na tą przypadłość spowodowane jest przede wszystkim uwarunkowaniami genetycznymi oraz testosteronem.

Co to jest łysienie androgenowe?

Wypadanie włosów u mężczyzn. Łysienie androgenowe

Wypadanie włosów u mężczyzn . Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe dotyczy bardzo dużej ilości mężczyzn i jest dziedziczne. Jeśli w rodzinie były przypadki krewnych mających łysienie typu męskiego, bardzo prawdopodobne iż wcześniej czy później i nas czeka ten los.  Oczywiście czym później zaczną wypadać nam włosy tym większe szanse w walce z łysieniem. Łysienie androgenowe może rozpocząć się już w wieku nastoletnim, a może również objawić się dopiero w późnym wieku średnim. Generalnie można powiedzieć że przy prawdopodobieństwie wystąpienia łysienia androgenowego obowiązuje zasada „dziesięciu”. Oznacza to iż w wieku 30 lat w przybliżeniu 30% mężczyzn ma już kłopot z łysieniem, w wieku 40lat ok. 40%, jak widać liczba tych osób stale rośnie. Łysienie typu męskiego charakteryzuje się stopniowym cofaniem się linii włosów na skroniach oraz czole, oraz obejmuje centralną część głowy. (Zdjęcie: Klinika Kolasiński: przeszczep włosów )
Dokładne przyczyny łysienia typu męskiego nie są jeszcze znane jednak wiadomo iż odgrywają tutaj ważną rolę zarówno geny jak i testosteron. Męski hormon testosteron należący do androgenów decyduje o męskich cechach płciowych. Jednak pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy testosteron zmieniany jest w swoją aktywniejszą formę. Ta aktywna forma to dihydrotestosteron (DHT), która wpływa na mieszki włosowe powodując ich miniaturyzację. Każdy włos na określony cykl rozwoju: fazę wzrostu (anagen), przejściową (katagen) oraz fazę spoczynku (telogen). Początkowo wydłużona zostaje faza spoczynku włosów, a skrócona faza jego wzrostu przez co włos ma mniej czasu na rozwinięcie się. Włosy stają się coraz cieńsze i jaśniejsze by w efekcie całkiem zaniknąć. Jednak efekt ten występuje z pominięciem części potylicznej i boków głowy  tam włosy rosną bez zakłóceń, dzięki czemu istnieje możliwość przeszczepu ich w miejsce objęte łysiną, gdzie włosy nadal rosną bez zakłóceń.

Czy nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn można leczyć?

Leczenie androgenowe jest trudnym procesem, ale nie niemożliwym. Stosuje się dwa podstawowe typy leczenia mianowicie leczenie miejscowe lub leczenie ogólnoustrojowe. W leczeniu miejscowym wykorzystuje się minoksydyl. Działa on w głównej mierze poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz poprawieniu przepływu krwi w rejonie owłosionej skóry głowy. Ponadto działa antyandrogenowo oraz zwiększa syntezę DNA. Środek ten objawia się znaczącą skutecznością podczas pierwszych 12 miesięcy leczenia po tym okresie jego skuteczność maleje. W momencie odstawienia leku proces wypadania włosów zostaje automatycznie wznowiony. Leczenie ogólnoustrojowe przeprowadza się przede wszystkim u młodych mężczyzn. Wykorzystuje się w tym przypadku finasteryd. Jest to lek hamuje powstawanie dihydrotestosteronu dzięki czemu skutecznie wpływa na poprawę owłosienia. Lek ten nie zawsze okazuje się skuteczny w walce z wypadaniem włosów dlatego aby sprawdzić oddziaływanie organizmu na stosowanie kuracji przy wykorzystaniu finasterydu przeprowadza się próbny okres leczenia trwający 3 miesiące. Jeżeli okres 3 miesięcy nie wprowadzi do poprawy owłosienia, to należy zaprzestać jego podawania. Stosowanie finasterydu u niewielkiej liczby osób wykazywało osłabienie potencji, jednak nie jest to trwałe zjawisko i w przypadku odstawienia leku funkcję seksualne wracają do normy. Stosowanie finasterydu wykazuję większą skuteczność w centralnej części głowy, dlatego też dla uzyskania lepszego efektu stosuje się również leczenie finasterydem, jako uzupełnienie leczenia chirurgicznego
Jeśli stosowanie leków nie przynosi rezultatu jednym ze sposobów walki z odzyskaniem utraconych włosów jest ich przeszczep. Włosy na potylicznej części głowy odporne są na łysienie androgenowe, dlatego też świetnie nadają się, jako materiał do przeszczepu. Przy pobieraniu do przeszczepu wyróżnić można dwie zasadnicze metody metoda STRIP oraz FUE. W pierwszej metodzie wycinany jest pasek skóry, który następnie dzielony jest na mniejsze kawałki i w ten sposób uzyskujemy mikro transplanty wykorzystane do przeszczepu w drugiej części zabiegu. W metodzie FUE natomiast mikro transplanty przeznaczone do przeszczepu pobierane są bezpośrednio ze skóry głowy dzięki czemu unikamy powstania blizny, która powstaje po zszyciu miejsca z którego pobrany był pasek przeznaczony na pozyskanie mieszków do przeszczepu metodą STRIP. Druga część zabiegu przeszczepu włosów przebiega niemalże tak samo i obie stosowane są na co dzień przez chirurgów z dużym powodzeniem.
.