Wypadanie włosów

Wypadanie włosów – przyczyny i sposoby leczenia

Podstawowe przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Przyczyn wypadania włosów może być wiele i każda z nich może być spowodowana przez zupełnie inne czynniki. Zacząć należy od tego, iż włosy wypadają każdemu. Dzieje się tak z powodu określonego cyklu życia, każdego włosa.

Życie włosa można podzielić na trzy fazy odbywające się w cyklach następujących po sobie: pierwsza fazą jest faza wzrostu (anagen), w przybliżeniu dziewięćdziesiąt procent włosów na głowie jest właśnie w tej fazie. Włosy potrafią trwać w fazie wzrostu od dwóch nawet do ośmiu lat. Po fazie wzrostu następuje faza przejściowa (katagen) i trwa znacznie krócej, bowiem od dwóch do czterech tygodni. Ostatnią fazą rozwoju włosów jest faza spoczynku (telogen), która z kolei twa dwa do czterech tygodni. Codziennie tracimy średnio ok. stu włosów i są to te włosy, które aktualnie są w fazie spoczynku, kiedy to mieszek włosowy po prostu odpoczywa. Po wypadnięciu danego włosa w jego miejscu wyrasta nowy i cykl włosów się powtarza. Póki ilość wypadających włosów mieści się w normie nie ma powodów do obaw.

Jeśli jednak ilość włosów, jakie tracimy znacznie wzrośnie może to oznaczać, iż mamy kłopot z łysieniem. W przypadku wykrycia problemu, żeby skutecznie walczyć z wypadaniem włosów należy poznać przyczynę ich wypadania. Jeżeli możliwa jest likwidacja przyczyny, wówczas po jej wyeliminowaniu wszystko powinno wrócić do normy.

Wypadanie włosów - budowa włosa

Wypadanie włosów – budowa włosa

Przyczyn może być wiele, mogą to być przykładowo czynniki fizyczne spowodowane np. naciąganiem włosów, spowodowane chorobą psychiczną jak np. trichotillomanią, urazami termicznymi czy promieniowaniem jonizującym lub substancjami toksycznymi. Wypadanie włosów spowodowane może być lekami przeciwdrgawkowymi, przeciwtarczycowymi lub hormonami. Istnieją również choroby zakaźne, które powodują wypadanie włosów np. kiła czy inne choroby zakaźne z wysoką gorączką, prócz chorób zakaźnych groźne dla naszych włosów mogą być również choroby układowe, choroby skóry owłosionej lub uwarunkowania genetyczne czy zatrucie organizmu np. rtęcią czy arsenem.

Powyższa grafika  przedstawia typową   budowę włosa.

1 – włos -część widoczna ( zewnętrzna), 2 – powierzchnia skóry, 3 – sebum, 4 – mieszek włosowy, 5 – gruczoł łojowy .Dodatkowe informacje na temat budowy włosa : włos

Przyczyny o podłożu genetycznym

Najczęściej mamy jednak do czynienia z uwarunkowaniami genetycznymi oraz hormonami. Ok. 87% przypadku wypadania włosów jest łysienie androgenowe. Jest to jeden z rodzai łysienia zwany również łysieniem typu męskiego. Proces łysienia rozpoczyna się od poszerzania zatok czołowych, a następnie atakuje centralną część szczytową głowy. Ci ciekawe oszczędza tył głowy, tzw. część potyliczną oraz boki. Za przyczynę wypadania włosów w tym przypadku są hormony męskie – androgeny. Testosteron a właściwie jego pochodna aktywniejsza postać dihydrotestosteronu atakuje mieszki włosowe powodując ich obkurczenie. Choć to dihydrotestosteron wpływa na obkurczanie mieszków włosowych to proces wypadania włosów w większej mierze uzależniony jest od uwarunkować genetycznych. Gdyż to właśnie geny decydują o wrażliwości mieszków włosowych na pochodne testosteronu.

Choć jest to łysienie typu męskiego to dotyka również kobiet, na szczęście dla pań zdarza się to dużo rzadziej niż w przypadku mężczyzn. Hormony żeńskie chronią włosy przed wypadaniem, jednak we krwi znajdują się również androgeny, jeżeli równowaga między nimi zostanie zaburzona i mniejszością będą estrogeny wówczas łysienie androgenowe również wystąpi u kobiet. Okres menopauzy jest jednym z okresów życia kobiety gdzie obniża się poziom estrogenów.

Niedobór minerałów i witamin również niekorzystnie wpływa na odżywienie skóry głowy, a to z kolei może mieć wpływ na zwiększone wypadanie włosów. W przypadku zrezygnowania z dotychczasowej diety ubogiej w białka, żelazo czy cynk i uzupełnienia niezbędnych składników odżywczych skórze głowy rozwój włosów wraca do normy.  Podobnie wygląda sprawa ze stresem, poprzez długotrwale działający stres wypadanie włosów może znacznie się nasilić jednak w przypadku poprawy naszego stanu psychicznego wszystko powinno wrócić do normy.

Jak wynika z badań opublikowanych przez amerykańskich naukowców na łamach „Science Translational Medicine”, za wypadanie włosów odpowiada białko prostaglandyna D2. Naukowcy przeprowadzając badania na grupie łysiejących mężczyzn zauważyli zwiększone natężenie prostaglandyny D2 (PGD2) w miejscach skóry pozbawionej włosów. Białko to odpowiedzialne jest w ludzkim organizmie za wiele ważnych funkcji tak jak na przykład kurczenie i rozkurczanie mięśnie czy kontrolę rozwoju komórek. Przeprowadzając liczne eksperymenty naukowcy z Filadelfii potwierdzili, że prostaglandyna D2 odgrywa kluczową rolę w procesie wypadania włosów. Choć nadal nie wiemy, co powoduje zwiększoną obecność PGD2 w miejscu wypadania włosów, to naukowcy zapewniają, iż hamując działanie odpowiednich receptorów będących przekaźnikami między prostaglandyną i mieszkami włosowymi zatrzymamy proces wypadania włosów. Badania przeprowadzone przez naukowców mogą być kluczem do poznania dokładnych przyczyn wypadania włosów.