Wypadanie włosów

Wypadanie włosów – przyczyny i sposoby leczenia

Sposoby leczenia nadmiernego wypadania włosów

Codziennie tracimy 50-100 włosów i jest to zjawisko naturalne, w momencie, gdy liczba ta jest większa, są powody do zaniepokojenia. Istnieje wiele powodów nadmiernej utraty włosów, poznając je łatwiej możemy temu procesowy zapobiec. Stres towarzyszy nam w codziennym życiu i nie jest problemem sam w sobie, jednak nieumiejętne radzenie sobie ze stresem może nam już zaszkodzić, może być powodem nagłej i znacznej utraty włosów. Stres spowalnia krążenie krwi, co wpływa bezpośrednio na nawodnienie skóry głowy i w efekcie wypadanie włosów. Winne są także hormony produkowane przed nadnercza. Nadprodukcja męskich hormonów płciowych – testosteronu nadmiernie stymuluje wzrost włosów, w wyniku, czego cebulki włosów są osłabione. Włosy stają cię coraz słabsze w wyniku, czego wypadają. U kobiet w ciąży, menopauzie, problemami z tarczycą lub przysadką mózgową, występuje zaburzenia gospodarki hormonalnej, które mogą przyczynić się do wypadania włosów.

Są okresy w roku takie jak początek jesieni oraz wiosny. Ten czas w roku sprzyja wypadaniu włosów, jednak w tym przypadku nie ma powodów do obaw, gdyż jest to związane ze zmianami pór roku i trwa tylko kilka tygodni.

Wypadanie włosów – przeszczep włosów metodą FUE jako skuteczna metoda leczenia łysienia

Genetyka i choroby skóry

Kolejną dość istotną przyczyną łysienia są predyspozycje genetyczne. W przypadku łysienia androgenowego oprócz czynników genetycznych, występuje nadmierny poziom testosteronu, co jest najczęstszą przyczyna łysienia. Włosy początkowo wypadają od skroni, czoła, czubek głowy by w efekcie rozciągnąć się na całą skórę głowy. Chemoterapia także wpływa na wypadanie włosów, jednak ta przypadłość trwa jedynie podczas jej stosowania po zakończeniu chemoterapii włosy odrastają. Naczynia krwionośne występujące pod skórą głowy dostarczają cebulkom włosów odpowiednich witamin i minerałów, gdyż włos, aby był zdrowy powinien być prawidłowo odżywiony. Jeżeli w naszej diecie brakuje składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju włosów, stają się one osłabione i wypadają. Grzybica skóry także powoduje poważne przyczyny wypadania włosów.

 

Profilaktyka

Znając przyczyny wypadania włosów łatwiej temu procesowy zapobiec. Dlatego pierwsze, co powinniśmy zrobić to udać się do dermatologa. Aby skutecznie zapobiec wypadaniu włosów trzeba zdefiniować przyczynę, a nie jedynie objawy, gdyż problem powróci. Jedną ze sposobów walczenia z nadmiernym łysieniem jest mezoterapia igłowa. Bardzo prosty zabieg polegający na wstrzyknięciu specjalnym pistoletem z cieniutką igłą koktajli odżywczych lub środków farmakologicznych w skórę głowy, aby ją odpowiednio odżywić. Zabieg wykonuje się po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Kolejnym sposobem jest wcieranie odpowiednich preparatów farmakologicznych w skórę głowy jest to metoda tańsza niż mezoterapia, jednakże mniej skuteczna, ale można ją stosować w warunkach domowych.

Prawidłowe odżywianie.

W naszej diecie nie powinno tez zabraknąć takich składników jak białko, aminokwasy, żelazo, cynk, bo to właśnie one odpowiadają za kondycję naszego włosa. Oprócz leczenia farmakologicznego jedną z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania jest przeszczep włosów, jest to zabieg bardzo drogi jednak jego efekty są bardo zadowalające.

Najbardziej trwałym sposobem jest przeszczep włosów. Dokonuje się tego dwiema metodami. Pierwsza z nich polega na wycięciu wąskiego (1,0 -1,5 cm szerokości) pasa skóry z tylnej, zazwyczaj bardziej owłosionej części skóry, podzielenia go na pojedyncze mieszki włosowe i wszczepienia w część biorczą pozbawianą owłosienia. Najczęściej znajduje się oba w przedniej lub/i górnej części głowy.

Druga metoda tzw FUE polega na pobraniu z części dawczej mikroprzeszczepów w postaci pojedynczych mieszków i zaszczepieniu ich w miejsca wymagające wymagające tego. Ta druga metoda jest droższa, jednak nie pozostawia blizn.

Najnowsze wyniki badań

Według amerykańskich naukowców z Filadelfii prawdziwym powodem łysienia jest prostaglandyna D2. Białko to w skrócie zwane PGD2, odpowiada za wiele ważnych funkcji w naszym organizmie m.in. bierze udział w kurczeniu i rozkurczaniu mięśni oraz kontroluje wzrost komórek. Prostaglandyna F2alfa odpowiada za pobudzanie włosa do wzrostu, nikt nie przepuszczał, że prostaglantyna D2, może powodować dokładnie odwrotny skutek. Aby potwierdzić te informację naukowcy przeprowadzili badania na myszy, a następnie na skórze ludzkiej w obu przypadkach prostaglandyna bardzo szybko wpłynęła na zahamowanie wzrostu włosów. Wszystkie wyniki eksperymentów potwierdzają tezę, że kluczową rolę w wypadaniu włosów odgrywa białko PGD2. Z badań wynika również, że przekaźnikiem między białkiem a mieszkami włosowymi jest receptor GPR44, wystarczy zablokować działanie receptora, aby zatrzymać nadmierne wypadanie włosów.

Tematy powiązane:

  • przeszczep włosów
  • wypadanie włosów,
  • wypadanie włosów przyczyny,
  • wypadanie włosów leczenie,
  • wypadanie włosów po ciąży,
  • łysienie
  • domowe sposoby na wypadanie włosów.